بتن ضد سایش

بتن ضد سایش | پودر سخت کننده بتن

بتن ضد سایش یک نام بسیار کلی است که برای دایره‌ی بسیار وسیعی از انواع بتن ها و خصوصا کفپوش های بتنی به کار برده می شود. کفپوش های بتنی یا پایه سیمانی کفپوش هایی هستند که ماده اصلی تشکیل دهنده‌ی آنها سیمان و سرباره های فولادی یا به عبارت دیگر بتن است. بتن ضد سایش محصولی است که با استفاده از ژل میکروسیلیس تولید می شود. همان طور که از نام آن نیز پیداست، بتن ضد سایش مقاومت بسیار بالایی در برابر آسیب های فیزیکی و شیمیایی محیطی دارد و البته در برابر عوامل مخرب داخلی بتن نیز مقاوم است. به این ترتیب با استفاده از بتن ضد سایش، عمر و دوام سازه افزایش می یابد و احتمال خرابی و‌ هر گونه آسیب دیدگی به کمترین حد ممکن می رسد. پودر سخت کننده بتن یا پودر ضد سایش بتن محصولی است که جهت ایجاد سطوح بتن یکدست و صیقلی با مقاومت مکانیکی بالا به منظور مقاوم سازی در برابر ساییدگی و ضربه و … می باشد. پودر سخت کننده بتن یا پودر ضد سایش بتن با انجام پاشش پودر خشک یک سطح مقاوم ضد سایش برای بتن های تازه کف ایجاد می نماید. این سیستم باعث تقویت پیوستگی سطحی رویه بتن به صورت یکپارچه می شود . این روش برای کلیه اماکن صنعتی که در معرض ترافیک سنگین قرار دارند، می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

بتن یکی از مهم ترین مصالح سازه ای مصرفی در جهان می باشد که به دلیل پایایی و قیمت مناسب اکثر سازه ها به کار می رود. اما دربعضی از موارد به دلیل طراحی ضعیف، ضعف در اجرا ، کیفیت نامرغوب مصالح و شرایط محیطی لحاظ نشده در طراحی و یا ترکیبی از این عوامل ، سازه بتن آرمه ساخته شده ، کارایی و دوام مورد نظر را در دوره عمر مفید خود نخواهد داشت . امروزه پایداری و کارایی منابع در صنعت ساخت به طور گسترده ای به مسائل مهم تبدیل شده اند و تغییر نگرش به سمت مصالح ثانویه تحقیقات را به منظور استفاده از پوزولانهایی به مانند سرباره های حاصل از کارخانجات فلز به عنوان سنگدانه بتنی تقویت می کند. سنگدانه ، در کنار سیمان و آب ، از آنجایی که حجمی در حدود ۵۵% تا ۸۰% بتن را اشغال می کند. یکی از مهم ترین اجزای بتن را تشکیل می دهند. افزایش سریع مصرف سنگدانه های طبیعی هرساله به علت افزایش صنعت ساخت و ساز در جهان بدین معنی است که مخازن سنگدانه، به ویژه در مناطق کویری ، به سرعت در حال کاهش می باشد. گزارش شده است که بدون سنگدانه های دائمی مناسب که در آینده نزدیک استفاده شوند ، به طور کلی صنعت بتن سالیانه ۸ تا ۱۲ میلیون تن سنگدانه مصرف خواهد کرد. چنین مصرف زیادی از سنگدانه های طبیعی منجر به تخریب محیط زیست می شود. بنابراین ضروری است که با استفاده ازمصالح زاید و جانبی صنعتی ، جایگزین دائمی برای سنگدانه های طبیعی در ساخت بتن استفاده شود و مورد بهره برداری قرار گیرد. این جایگزینی منجر به طراحی بتن پایدار و دوست دار محیط زیست گردد به نام بتن سرباره ای که سنگدانه مورد مصرف در آن از سرباره های خرد شده و دانه بندی شده تشکیل شده است.

در بتن های سرباره ای سنگدانه های سرباره ای جایگزین سنگدانه های متداول گردیده و چون سنگدانه جزء اصلی بتن محسوب می گردد هرچه سنگدانه های مقاوم تری مورد استفاده قرار گیرد ، بتن با مقاومت بالاتری حاصل می شود . درصد سیلیس موجود در سنگدانه های سرباره ای کوره های قوس الکتریکی در مقایسه با سرباره های کوره بلند بسیار ناچیزی بوده و غیر فعال می باشد و در نتیجه هیچ گونه نگرانی جهت واکنش های سیلیس قلیایی در این نوع بتن وجود ندارد.

مقاومت بالا به دلیل وجود اکسیدهای فلزی در سنگدانه

کاهش مصرف سیمان

قابلیت جذب انرژی بالا

جلوگیری از تخریب منابع طبیعی

مقاوم در برابر حملات اسیدی و سولفاتی

مقاوم در برابر سایش